Smartfonowa szyja

 

Smartfonowa szyja dotyczy w dużym stopniu dorosłych ale coraz częściej również dzieci.

 

Korzystanie ze smartfonów lub tabletów, więcej niż 50 minut dziennie może prowadzić do poważnej dysfunkcji narządu ruchu. Spowodowane jest to ustawieniem odcinka szyjnego kręgosłupa w protrakcji oraz zgięciu do przodu podczas korzystania z urządzenia. Przyjmując, że nasza głowa waży średnio 5,5 kg, to siły, które oddziałują na odcinek szyjny kręgosłupa powodują jego obciążenie nawet do 27 kg! Obrazując problem, wyobraźmy sobie, że na naszej szyi dźwigamy 27 jednokilogramowych paczek cukru. W konsekwencji dochodzi do nadmiernego skrócenia mięśni, które znajdują się po przedniej stronie szyji, natomiast rozciągnięcia struktur mięśniowo-powięziowych po tylnej. Może to powodować bardzo silne – migrenowe bóle głowy, bóle odcinka szyjnego lub przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa, drętwienie rąk, ogólny dyskomfort związany z głową i szyją, jak również zmiany nieodwracalne takie jak: dyskopatię, niestabilność czy zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa.

 

Uwaga! Masaż szyji nie rozwiąże problemu! Odpowiednio dobrana, skuteczna terapia opiera się na terapii manualnej, masażu i nauki odpowiednich ćwiczeń. Terapia smartfonowej szyji polega na przywróceniu prawidłowego napięcia mięśni zarówno nadmiernie napiętych jak i osłabionych. Taką terapię jest w stanie Państwu zaplanować jedynie odpowiednio wykwalifikowany fizjoterapeuta.

 

Kilka słów o stopie

 

Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że "Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki". Nie ma w tym ani odrobiny przesady.

 

Stopa człowieka jest podstawą ciała oraz mechanizmem lokomocji. W ciągu całego życia pokonuje ona setki tysięcy kilometrów, nie mówiąc już o godzinach stania, pedałowaniu, kierowaniu pojazdami, skokach, czynnościach zawodowych czy uprawianiu sportów. Badania wskazują, iż dziennie wykonujemy około 6,5 tys. kroków (prowadząc normalny niezbyt aktywny tryb życia), co sprawia, że musi ona być niezwykle wytrzymała. Stąd jest ona najbardziej skomplikowaną anatomicznie i biomechanicznie strukturą w ciele człowieka. Wykonuje wiele, czasem sprzecznych ze sobą funkcji, zapewnia zarówno statykę ciała, jak i umożliwia przemieszczanie się. Jest doskonałym aparatem recepcyjnym pozwalającym na kontrolowanie podłoża oraz świetnie amortyzuje przeciążenia. I mimo, iż ma ogromne znaczenie w życiu, poświęca się jej stanowczo za mało uwagi. A to właśnie ten obszar może stanowić źrodło licznych dysfunkcji, bo "chora stopa to chory człowiek".
 
Zbadaj Swoją stopę - zadbaj o Siebie.
 

Zbadaj Swoją stopę - zadbaj o Siebie

 

Stopa stanowi klucz do rozwiania licznych wątpliwości oraz rozwiązania wielu problemów zdrowotnych stąd bardzo ważną rolę odgrywa jej właściwa diagnostyka.

Obecnie złotym standardem staje się badanie podologiczne, które obejmuje szczegółowy wywiad, oglądanie, badanie manualne kości i tkanek miękkich, ocenę ruchów czynnych i biernych oraz ocenę chodu wraz z badaniami przy użyciu specjalnych przyrządów diagnostycznych takich jak podoskop czy platforma tensometryczna. Pozwalają one na dokładną, komputerową analizę obciążeń wywieranych na poszczególne obszary stopy, umiejscowienie środka ciężkości ciała, ocenę równowagi i statyki ciała oraz występowania wad stóp. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie problemu oraz dobór odpowiedniej terapii, a także monitorowanie postępów rehabilitacji.

 

Przygotuj się do sezonu narciarskiego!

 

Nie czekaj na śnieg!

 

Trening warto zacząć nawet miesiąc przed planowanym wyjazdem. Czas poświęcony na ćwiczenia powinien wynosić godzinę i odbywać się dwa razy w tygodniu. Najlepiej skorzystać z wykwalifikowanej pomocy w postaci trenera lub fizjoterapeuty, który pomoże poprawić sprawność całego organizmu i usunąć ewentualne dysfunkcje i deficyty ruchowe.

 

  1. Istotne jest poprawienie sprawności mięśni całego ciała. Zwłaszcza mięśni odpowiedzialnych za tak zwane czucie głębokie. Dlaczego te mięśnie są tak bardzo ważne? Utrzymują stabilność całego tułowia ale pracują niezależnie od naszej woli i nie tak łatwo zmusić je do pracy. Warto więc zadbać o ich aktywność.
  2. Bardzo ważne jest uelastycznienie mięśni „taśmy tylej”: mięśni pleców, pośladków, mięśni ud oraz mięśni łydek. Jazda na nartach jest pozycją „zgięciową” powodującą ciągłe napięcie i w konsekwencji zmęczenie mięśni. To z kolei prowadzi do zmniejszenia ich elastyczności oraz licznych i częstszych mikrouszkodzeń, które w przyszłości mogą powodować poważne kontuzje i zmienić biomechanikę całego ciała.
  3. Nie wolno zapomnieć o wzmocnieniu mięśni zwłaszcza mięśnia czworogłowego uda. Przy ćwiczeniach warto zwrócić uwagę na staw skokowy i połączyć ćwiczenia wzmacniające ze stabilizującymi stawy całej nogi. Po nartach nie zapominaj o rozciągnięciu mięśni całego ciała – zapobiega wystapieniu przykurczów i zmiany sylwetki. A rolowanie zmęczonych mięśni pomoże pozbyć się nieprzyjemnego bólu, i zapobiec kontuzjom.

 

W ramach naszej strony stosujemy pliki cookies.