Aktywność fizyczna kobiet w ciąży
Okres ciąży to czas wielkich zmian w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko jej ciało, ale także psychika. Hormony szaleją, a nastrój i samopoczucie ciężarnej to wieczna huśtawka. Tak jest głównie w I trymestrze ciąży - kobiety są senne, słabe, często mają męczące nudności. Ale wraz z powiększającym się brzuszkiem, przyszła mama czuje się coraz lepiej i ma coraz więcej siły. Warto, by w tym szczególnym czasie, jakim jest ciąża zadbać o siebie, aby stworzyć jak najlepsze warunku do prawidłowego rozwoju dla maluszka.
Przez 9 miesięcy ciało kobiety bardzo się zmienia i często te zmiany niosą za sobą różne dolegliwości bólowe. Z jednej strony rosnący brzuszek wpływa na sylwetkę kobiety, jej postawę, sposób chodu, powodując silne przeciążenia mięśni i stawów. Z drugiej strony działające hormony - mają utrzymać rozwijającą się ciążę, ale także przygotować organizm do porodu, wpływając na rozluźnienie układu więzadłowo - stawowego. To wszystko sprzyja kolejnym bólom i przeciążeniom. Dlatego kobieta ciężarna powinna być aktywna fizycznie i zdrowo się ruszać.
Zalety aktywności w ciąży:
- Lepsze samopoczucie kobiety
- Zmniejszenie lub całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych
- Nieduży, prawidłowy przyrost masy ciała
- Utrzymanie mięśni i stawów w dobrej formie, skóra jest elastyczna i jędrna
- Wyrównanie dysbalansu mięśniowego i korekcja postawy (polepszenie warunków dla rozwoju dziecka, zwiększenie przestrzeni)
- Lepsze krążenie i profilaktyka zastojów żylnych (redukcja obrzęków)
- Dotlenienie organizmu (także dziecka)
- Przygotowanie ciała i organizmu do porodu – aktywna kobieta ma siłę urodzić dziecko
- Łatwiejszy i sprawniejszy powrót do formy po ciąży
- Pozytywny wpływ na dziecko – szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko
- Aktywna mama to świadoma mama!
Aktywność jest wskazana zarówno jako profilaktyka i zdrowy tryb życia, ale także, gdy dolegliwości bólowe utrudniają funkcjonowanie i prawidłowy przebieg ciąży. Wtedy odpowiednio prowadzona terapia, daje kobiecie ulgę w bólu, a dziecku stwarza dogodne warunki do rozwoju.
FIZJOTERAPIA W CIĄŻY:
- Terapia manualna – praca na mięśniach, powięziach, bezpieczna dla mamy i dziecka
- Masaż
- Kinesiotaping
- Elektroterapia – prądy TENS – delikatne, bezpieczne, rozluźniające
- Indywidualne ćwiczenia z terapeutą
- Zdrowy fitness dla mam z brzuszkiem
- Przygotowanie do aktywnego porodu – pozycje wertykalne, oddech, ćwiczeniach rozluźniające
- Trening mięśni dna miednicy – profilaktyka nietrzymania moczu i obniżania narządów miednicy – po okresie połogu proponowana jest profilaktyczna wizyta w celu badania wydolności mięśni dna miednicy
Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zapytać lekarza prowadzącego ciążę o ewentualne przeciwwskazania do aktywności fizycznej (p/wskazaniem są przede wszystkim – odklejające się łożysko, krwawienia, nadciśnienie indukowane ciążą).